http://ostrozskalhota.cz/cs/aktuality/deni-v-obci-a-okoli/370-rekonstrukce-lhotskeho-kostela#sigFreeIdae565e3679
Lhotský kostel prochází největší rekonstrukcí v historii
Je to událost, která nemá historii kostela svatého Jakuba obdoby. Lhotský chrám prochází v současné době nejnáročnější rekonstrukcí v jeho historii. Kostel bude mít novou dlažbu, podlahové vytápění, nové lavice, přebudovaný presbytář, bude vymalováno a projde dalšími úpravami. Už v minulosti se prováděly různě náročné práce, ale všechno proběhlo za provozu. Aktuální rekonstrukce si vyžádala úplné uzavření kostela. Mše svaté jsou v Pastoračním domě P. Antonína Šuránka a v neděli na svatém Antonínku. S rekonstrukcí se začalo v úterý po Velikonocích. Čtrnáct dnů probíhaly brigády na vyklízení kostela a odstraňování staré dlažby.
„V minulosti se dělala fasáda, líčilo se a probíhaly další podobné úpravy, ale takový zásah do kostela ještě v jeho historii nebyl. Momentálně je vybrána podlaha zhruba do půlmetrové hloubky. Směrem do dědiny jsou čtyři metry násypu, tam se zemina nejvíce propadala. Za oltářem bylo vlhké zdivo, momentálně se pracuje na odvzdušnění a odizolování. Původně jsme měli staveniště předat firmě 9. května, ale podařilo se zahájit práce hned po prvním květnu,“ přibližuje aktuální práce člen farní rady Václav Hájek.
Kostel dostane i nové lavice, o kterých před rekonstrukcí nebylo úplně jasno. Rozšíří se boční vchod a přibude i nový kamenný oltář těla a krve Páně.
„Za dob našeho ministrování probíhala bohoslužba oběti na hlavním oltáři před svatostánkem, kdy byl kněz otočený zády k lidu. Po druhém vatikánském koncilu (1962/ 1965), spolu s dalšími zásadními změnami se začalo sloužit v opačném postavení. Poté, co se koncilní závěry začaly uvádět v život a změny v liturgii se začaly praktikovat i v naší farnosti uběhl nějaký čas. A tehdy u nás byl instalován provizorní, dřevěný obětní stůl. Ten bude nyní nahrazen za trvalý - kamenný. Lavice budou nové z dubového masivu ozdobené reliéfem kříže z hlavního oltáře, který bude tvořit sjednocující prvek interiéru. Ty původní jsou už v takovém stavu, že si osobně nedokážu představit jejich opravu a znovuinstalaci, “ vysvětluje Václav Hájek.
„Naše přání je otevřít kostel ke 109. výročí vysvěcení, které bude 25. října. S tím, že třeba nějaké dodatečné stěhování ještě proběhne později.“
Interiér kostela se změní. Lavice budou jednoduší. Celý kostel se bude v technologické přestávce, která je potřeba ke zrání betonových podlah, malovat ve stávajícím stylu, který je oproti původní malbě z doby po výstavbě kostela výrazně zjednodušen. Po vymalování přijde na řadu dlažba.
„Bude mramorová velkoformátová, 60 cm na 60 cm, v tříbarevné kombinaci, podle architektonického návrhu Ing. arch. Meluzína. Dlaždice se budou speciálně vyrábět, bude to dost originální. Zásadní pro nás však je, udržet jednotu stylu a nenarušit při všech těchto zásazích dojem čistého a světlého prostoru, kterým se náš kostel vyznačuje. Připravujeme i další nutné věci, jako je vybavení sakristie, ale také novou, uzavřenou zpovědnici, jak už je dnes standartní, neboť ta původní už se též rozpadá a to nejen pod tíhou našich hříchů. Doba realizace těchto a dalších plánů však závisí na tom, jak se bude vyvíjet celkové krytí vyvíjejícího se rozpočtu,“ říká člen farní rady a vysvětluje financování celé rekonstrukce.
„Rozpočet se tedy pořád ještě tvoří. Stavební práce jsou včetně dlažby nasmlouvány za necelé 4 miliony korun. Zvlášť bude smlouva na malby a na lavice. Velké díky patří obecnímu zastupitelstvu za příspěvek (milion korun) z obecního rozpočtu. To je výrazný příspěvek k základu, který tvořil současný výsledek hospodaření farnosti. Další příspěvky získáváme z olomouckého arcibiskupství, kde je Fond na údržbu církevního majetku, přispějí mecenáši. Rozděluji dárce na sponzory a mecenáše, neboť sponzor za dar vždycky něco chce formou protislužby. U nás jsou to mecenáši, kteří nezištně přispějí částkou podobnou té, kterou věnovala obec. Pak jsou přirozeně i drobnější dárci. Samozřejmě si tím nikdo nekupuje vstupenku do nebe. Na to musí osvědčit jiné kvality, ale každý tak podle svých možností připívá na obnovu toho, co nám a našim následovníkům zachovaly a předaly generace předchozí prakticky ze všech rodů a rodin ze Lhoty. Dále běží akce Dlaždice. Je to dar v hodnotě tisíc korun, za kterým si můžete představit hodnotu nové dlaždice i s prací. Kdo bude mít zájem, dostane na památku starou dlaždici,“ popisuje Václav Hájek rozpočet a dodává.
„Celkovou sumu na opravu ještě nejsme schopni vyčíslit. Je to pořád v běhu. Řeší se další věci, které jsou potřebné, jen nejsou momentálně úplně nezbytné.“
„K tomu jsme si vzali z olomouckého arcibiskupství bezúročnou půjčku. Lhotská farnost byla zvyklá vykazovat v hospodaření přebytek. Na to jsou také namodelovány splátky z půjčky. Celkovou sumu na opravu ještě nejsme schopni vyčíslit. Je to pořád v běhu. Řeší se další věci, které jsou potřebné, jen nejsou momentálně úplně nezbytné. Takže neustále řešíme, co se do rozpočtu ještě zahrne.“
Výběrové řízení na stavební práce vyhrála firma Promont Uherské Hradiště. Není bez zajímavosti, že tato firma, jako jediná, přišla s možností použít na vnitřní práce malý bagr s elektrickým pohonem, aby zamezila ještě víc prášení a znečištění interiéru kostela zplodinami ze spalovacích motorů.
Pokud půjde všechno podle plánu, tak hotovo by mělo být na konci října.
„Je to naše přání, otevřít kostel k 109. výročí vysvěcení, které bude 25. října. S tím, že třeba nějaké dodatečné stěhování ještě proběhne později,“ řekl na závěr Václav Hájek.
Popisované práce jsou k 7. 6. 2017.
Stanislav Dufka, Václav Hájek
Foto: vh, std
http://ostrozskalhota.cz/cs/aktuality/deni-v-obci-a-okoli/370-rekonstrukce-lhotskeho-kostela#sigFreeId089ef508ba