http://ostrozskalhota.cz/cs/aktuality/deni-v-obci-a-okoli/344-frantisek-bogataj-a-carbon#sigFreeId90dc06a6f5
Zhruba po roce (otvírání bunkru pod Antonínkem) navštívil naší Lhotu znovu štáb Česká televize. Veliteli parašutistické skupiny Carbon Františku Bogatajovi, který se za války ukrýval v naší škole, odléval sochař Otmar Oliva na Velehradě pamětní desku. Ta bude na škole slavnostně umístěna 28. října letošního roku. „Mně jeho příběh připadá úžasný. Je bezvadné, že si to Lhoťané a hlavně jejich starosta prosadili, aby ta připomínka byla na jejich škole byla umístěná,“ řekl pro Slovácký deník známý umělec. „Dnešní doba potřebuje znovu zvýraznit ty vlastnosti, které ta deska zobrazuje. Odvahu, statečnost, vlastenectví,“ vyjádřil se přímo na odlévání starosta Antonín Jelének. Odlévání desky se uskutečnilo v pátek 19. května nad ránem a dopoledne v Olivově velehradské slévárně. Česká televize věnovala této události krátkou reportáž v hlavních zprávách.
std
František Bogataj a CARBON
Čtyřčlenný výsadek CARBON byl na jaře 1944 vyslán II. Odborem ministerstva národní obrany čs. exilové vlády v Londýně se zpravodajskými a organizačními úkoly na území protektorátu Čechy a Morava. Tvořili jej velitel kpt. František Bogataj, rtm. Josef Vanc, rtn. František Kobzík a čet. asp. Jaroslav Šperl. Operačním prostorem měla být oblast jihovýchodní Moravy. Skupina byla pro svoje úkoly vybavena rádiovou soupravou s názvem Jarmila a radiomajákem Euréka pro navádění letadel. Parašutisté přistáli v noci z 12. na 13. dubna v lesích nedaleko Ratíškovic. Dopadli daleko od sebe a skupina se již nikdy nesešla. Spolu zůstali Vanc a Kobzík, kteří však byli 7. 5. 1944 zaskočeni protektorátními četníky u obce Rudice a spáchali sebevraždu. Františku Bogatajovi se podařilo dostat do rodného Uherského Ostrohu, kde si s pomocí rodiny a odbojové organizace Obrana národa vybudoval síť spolupracovníků. Do konce roku se mu podařilo vytvořit rozsáhlou odbojovou organizaci.
Zemřel 4. února 1999 ve věku nedožitých 86. narozenin jako americký občan, 27. listopadu téhož roku urnu s jeho popelem příbuzní pietně uložili do rodinného hrobu na hřbitově v rodném městě Uherském Ostrohu. Na poslední cestě se mu dostalo vojenských poct a úcty těch, kteří neztratili historickou paměť. O deset let později, 24. května 2009, mu město Uherský Ostroh odhalilo pamětní desku na zámeckém nádvoří.
Zdroj: Bojovnici.cz
Foto: OÚ Ostrožská Lhota
ČT - Události 19.5. 2017. Reportáž začíná v čase 43.00
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/217411000100519
http://ostrozskalhota.cz/cs/aktuality/deni-v-obci-a-okoli/344-frantisek-bogataj-a-carbon#sigFreeId4e479b935c