„Neseme Morenu, v oleji smaženú, babu bílú studenú, pryč s ňú za dědinu.“
To by úvod pozvánky od dětského souboru Kameňáček na vynášení Moreny a přinesení do dědiny létečka.
Po dvou letech koronavirových zákazů se v naší obci znovu obnovil starodávný zvyk. Druhou dubnovou sobotu děti obešly dědinu. U mostu v Hájku hodily Morenu do potoka, ozdobily létečko a přivítaly jaro.
„Vynášení Morany organizujeme znovu po třech letech. V roce 2019 jsme to zrušili, protože pršelo. V další dva roky byl covid,“ upřesnila hlavní organizátorka Ludmila Hájková a vysvětlila vznik této tradice v naší obci.
„Chodíme od roku 2011, tehdy jsme byli poprvé. Rok předtím jsme dostali pozvání na Starou Myjavu, měli jsme přivést Morenu a ukázkově ji utopit v potoce. Bylo tam víc souborů. Našim dětskám se to tehdy strašně líbilo, tak jsem si řekla, že to musíme zavést i u nás ve Lhotě,“ vysvětluje začátky vynášení Moreny Ludmila Hájková a ještě dodává. „Chodí děti z folklórního souboru Kameňáček za doprovodu kluků z cimbálovky.“
Počasí letos jaro moc nepřipomínalo. Teploměr ukazoval sotva deset stupňů, foukal studený vítr a v průběhu průvodu začalo dokonce mírně mrholit.
Dříve chodily o smrtné neděli i ženy a dívky se zelenými ratolestmi, zaříkávaly odchod zimy a oznamovaly příchod jara. Jaro hlásilo vždy vznik nového života. Tento zvyk býval kdysi pohanský a později splynul s křesťanskou tradicí, která se v některých vesnicích dodnes neztratila.
Text a foto: Stanislav Dufka
http://ostrozskalhota.cz/cs/aktuality/deni-v-obci-a-okoli/1599-morena-shorela-v-potoce-deti-prinesly-do-dediny-letecko#sigFreeId87b2492ba0