Tak trošku jiné hody byly letos v naší Lhotě. Poprvé za šestadvacet ročníků nebyli mladší a starší stárci. Byli jenom stárci - Eda Krátký a Aneta Bartošová. Poprvé se nešlo ke stárkům domů, stárek šel pro stárku do domu zahrádkářů, který je na bývalé sokolovně. Hody také nebyly pod organizací folklórního souboru Háječek. Organizátorem byla obec a hodová chasa. I přesto, by nezasvěcený nepoznal, že je něco jinak. V sobotu proběhlo tradiční zvaní na hody. V neděli ráno se v kostele svatého Jakuba Staršího za účasti chasy uskutečnila hodová mše svatá, odpoledne šla chasa pro stárku a pro právo ke starostovi obce. K večeru proběhlo na lhotském hřišti už tradiční hodové vystoupení.
Starosta Roman Tuháček si hody pochvaloval.
„Hody byly úplně fascinující. Všichni jsme viděli, jak se dala chasa dohromady, jak sama dokázala ocenit ty, kteří hody táhli a nacvičovali, což bylo úplně skvělé. Také bych neřekl, že hody byly bez Háječku, protože hody byly s Háječkem. Tančili mladí, byla vytvořená skvělá hodová chasa, která si rozumí. Mladí tradice dodržují, což mně dělá velkou radost. Všechno klaplo na jedničku. Tradice hodů musí ve Lhotě setrvat. Věřím tomu, že u mladých ze Lhoty to setrvá i nadále. Letošní hody beru jako takový odrazový můstek,“ hodnotil hody starosta, který byl stárkem v roce 2001.
Taneční vystoupení také po delší době nenacvičovalo s chasou Ludmila Hájková.
„Tu její roli převzala Lucka Bachanová, což je její vnučka. Věřím, že se jí tradici podaří udržet i do budoucna,“ vyjádřil se ke změně hodové režisérky Roman Tuháček.
Poslední hody se stárky byly ve Lhotě v roce 2017, tehdejší stárek Marek Miklíček nechyběl v hodovém průvodu ani v letošním roce.
„Na přípravu jsme měli čtyři týdny, což je strašně narychlo. Myslím si, že provedení a vystoupení bylo nakonec dobré. Žádné negativní ohlasy jsem zatím nezaznamenal. Dopadlo to dobře, čtrnáct párů sice není moc, ale ani málo,“ podotkl Marek Miklíček.
Po vystoupení vyzvedla hodová chasa svoje organizátory. Mirek Šajdler pozval postupně na pódium Lucku Bachanovou a Moniku Valčuhovou, obě dostaly krásnou kytičku a Marek Miklíček byl oceněn sedmičkou vína.
Slovácké hody s právem se v Ostrožské Lhotě pořádají každý lichý rok, poprvé je uspořádali v roce 1956.
A ještě nezbytná informace pro milovníky statistik. V roce 2017 šlo v průvodu 23 párů, v roce 2019 to bylo 20 párů. V letošním roce tančilo 14 krojovaných dvojic. Rekordní účast krojovaných je z roku 2009 – tehdy bylo v průvodu 38 párů.
Hody byly výborné, hlásí stárek Eda Krátký
V hodové chase šel Eda Krátký už posedmé, jako stárek zažil v letošních hodech premiéru. Jak hodnotí největší folklórní slávu v naší obci? „Hody byly výborné a trochu zvláštní. Na organizaci se výhradně podílela hodová chasa. Každý si vyzkoušel, jaké je to zařizovat hody. Předtím to měl na starosti folklórní soubor Háječek. Letos jsme se tanec učili sami, i když je to pořád stejné, tak si to musíte nacvičit,“ povídá lhotský stárek. O jeho stárkování se rozhodlo jen pár týdnů před pořádáním hodů.
„Bylo to na zkoušce, tak zhruba tři týdny před začátkem hodů. Bylo to moje aktivita, stárka (Aneta Bartošová) je moje kamoška, ale moc se jí do toho nechtělo, byl jsem rád, že jsem ji přemluvil. Měla kroj od babičky Bartošové, já mám také půjčený,“ prozradil na závěr Eda Krátký.
Text foto: Stanislav Dufka